Zwykle w lutym i w marcu już widać, że powoli nadchodzi wiosna. Oczywiście minie jeszcze trochę czasu, zanim wszystko się zazieleni, ale to nie znaczy, że w tych miesiącach nie jesteśmy w stanie niczego przydatnego znaleźć. Poniżej znajduje się lista surowców, za którymi warto rozglądać się podczas przedwiosennych spacerów po lasach czy łąkach. Pamiętajcie, że ta lista jest tylko wskazówką – co roku sytuacja wygląda nieco inaczej, wszystko zależy od pogody – w zeszłym roku bazie pojawiły się na Mazurach dopiero pod koniec marca, a w tym roku już w drugiej połowie lutego nadawały się w niektórych miejscach do zbioru . To cały miesiąc różnicy! Bardzo duże znaczenie ma też miejsce Waszego zamieszkania – ten sam gatunek na północy Polski kwitnie nawet kilka tygodni później niż na południu kraju.
A teraz czas na konkretne informacje. Co można zbierać albo zjadać prosto z drzewa w lutym i w marcu? Poniżej znajdziecie kilka przykładów:
1. Wierzba (bazie i kora), czyli naturalna aspiryna. Przepis na owsiane mleko z baziami znajdziecie TUTAJ.
2. Olsza (męskie kwiatostany i zdrewniałe owocostany tzw. szyszeczki)
3. Brzoza (kwiatostany)
4. Leszczyna (męskie kwiatostany)
5. Kora drzew i krzewów (szczególnie dębu, czeremchy, kruszyny, forsycji)
6. Pąki (warto rozglądać się zwłaszcza za pączkami sosny, topoli, jarzębu i lipy) – to już ostatnie momenty, trzeba się pospieszyć! Sosnowe pączki możecie wykorzystać na przykład do maści na przeziębienie – przepis znajdziecie TUTAJ.
7. Podbiał – z kwiatów możecie przygotować na przykład syrop (bardzo pomocny przy problemach z gardłem i drogami oddechowymi), przepis znajdziecie TUTAJ.
8. Korzenie, bulwy, kłącza (łopian, perz, topinambur i wiele, wiele innych)
9. Nowalijki (ziarnopłon, kurdybanek, pokrzywa, krwawnik…). Z wczesnowiosennych roślin możecie przygotować na przykład sałatkę (PRZEPIS), łódeczki z cykorią i kaszą jaglaną (PRZEPIS), pastę twarogową (PRZEPIS), zupę (PRZEPIS) czy placki (PRZEPIS).
10. Na koniec roślina, której absolutnie nie należy zrywać ani spożywać (podlega ochronie częściowej i jest silnie trująca), ale tytuł wpisu brzmi „Na co zwrócić uwagę na przedwiośniu?”, więc z czystym sumieniem zamieszczam tutaj zdjęcie wawrzynka – jeśli spotkacie ten gatunek podczas spaceru, koniecznie mu się przyjrzyjcie (najlepiej bez dotykania), warto! Ta piękna roślina kwitnie właśnie od lutego do kwietnia.
Written by Hanna
HANNA MICHOŃ
Cześć! Mam na imię Hanna. Na blogu piszę o dzikich roślinach i o różnych możliwościach ich wykorzystania w codziennym życiu. Znajdziesz tutaj zarówno gotowe przepisy, jak i ciekawostki o roli poszczególnych gatunków w historii, tradycji i kulturze Polski. Zapraszam Cię do wspólnego poznawania świata dzikich roślin!
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Licznik odwiedzin
- 115871Odsłon razem:
- 249Odsłon w tym tygodniu:
- 0Goście obecnie online:
Archiwa
Cannot call API for app 405460652816219 on behalf of user 4664515110323635
Dodaj komentarz