Coraz więcej osób rezygnuje obecnie z zakupu gotowych kosmetyków oraz środków do sprzątania. Robienie mydła w domu nie jest skomplikowane, wymaga jednak sporej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Niektórzy myślą o zrobieniu mydła od dłuższego czasu, ale nie mogą się zmobilizować, innych zniechęca perspektywa pracy z niebezpiecznymi substancjami (konkretnie wodorotlenkiem sodu lub potasu). Jest też grupa osób, które nie są całkowicie pewne, czy robienie mydła w domu w ogóle im się spodoba i wolałyby nie wydawać pieniędzy na sprzęty i produkty, które w przyszłości okażą się im niepotrzebne.
We wszystkich tych przypadkach warto pomyśleć o wzięciu udziału w warsztatach mydlarskich. Takie zajęcia odbywają się obecnie w wielu miejscach. Organizator zwykle zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Warsztaty są też okazją do pogłębienia wiedzy oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania.
W Ełku niedługo kończy się pierwszy kurs mydlarski (organizowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej) – zostało nam ostatnie spotkanie w drugiej połowie lutego. Do udziału w nim zachęcam szczególnie osoby, które zrobiły już w życiu kilka partii mydła i wiedzą, na czym to polega – pozostali mogą czuć się podczas zajęć nieco zagubieni.
Ponieważ zainteresowanie tą tematyką jest duże (miejsca na wszystkie dotychczasowe warsztaty mydlarskie rozchodziły się błyskawicznie), czas zacząć nowy kurs. Będzie składał się z 16 spotkań podzielonych na 3 bloki (planuję realizację 5 warsztatów dla początkujących, 5 dla średniozaawansowanych oraz 6 dla zaawansowanych). Zajęcia będą odbywały się w piątki o godz. 17.00 w ełckim Centrum Edukacji Ekologicznej. Każde spotkanie będzie składać się z dwóch części: warsztatowej (podczas której wspólnie wykonamy jeden blok mydła) oraz teoretycznej (w jej czasie omówimy różne aspekty związane z samodzielnym tworzeniem mydeł – m.in. korzystanie z kalkulatora mydlanego, dodatki zapachowe i peelingujące, różne rodzaje barwników). Zajęcia przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.
Podczas zajęć będziemy zajmować się przede wszystkim mydłami sodowymi (prawdopodobnie przygotujemy również mydło sodowo-potasowe), czyli w kostce. W ramach tego kursu nie będziemy robić mydeł potasowych ani glicerynowych.
Poniżej podaję terminy i tematykę warsztatów dla początkujących:
17 lutego 2023 – proste mydło z czterech składników, teoria: wstęp do tworzenia mydeł (szczegóły i bilety: warsztaty 17 02 2023)
24 marca 2023 – mydło z kawą, teoria: woda, kawa i inne płyny do zrobienia ługu
14 kwietnia 2023 – mydło rumiankowe z woskiem, teoria: twardość mydła, właściwości wosku pszczelego
19 maja 2023 – mydło ziołowe, teoria: zioła w mydle (napary, odwary, maceraty), kwestia strat w ługu
23 czerwca 2023 – mydło z trawą cytrynową, teoria: naturalne barwniki roślinne w formie proszku, naturalne dodatki zapachowe
Liczba miejsc na każdych zajęciach jest ograniczona. Bilety można zakupić TUTAJ. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć nie tylko z wiedzą, ale również z 2 kostkami mydła (jedną wyleżakowaną i gotową do użytku, jedną świeżą).
I jeszcze w ramach zachęty: zdjęcia mydeł wykonanych samodzielnie przez uczestniczki ostatniego kursu mydlarskiego (autorki mydeł oraz zdjęć: Wanda Wojnowska, Bożena Anusiewicz, Iwona Barszczewska – jeszcze raz dziękuję za zgodę na publikację zdjęć :)).
Written by Hanna
HANNA MICHOŃ
Cześć! Mam na imię Hanna. Na blogu piszę o dzikich roślinach i o różnych możliwościach ich wykorzystania w codziennym życiu. Znajdziesz tutaj zarówno gotowe przepisy, jak i ciekawostki o roli poszczególnych gatunków w historii, tradycji i kulturze Polski. Zapraszam Cię do wspólnego poznawania świata dzikich roślin!
Ostatnie wpisy
Najnowsze komentarze
Licznik odwiedzin
- 120298Odsłon razem:
- 402Odsłon w tym tygodniu:
- 0Goście obecnie online:
Archiwa
Cannot call API for app 405460652816219 on behalf of user 4664515110323635
Dodaj komentarz